piątek, 23 września 2011

SPOTKANIE Z NACZELNIKIEM WYDZIAŁU ŚWIADCZEŃ SPOŁECZNYCH PANIĄ BARBARĄ KŁECZEK

15 września 2011 na spotkanie z rodzicami osób niepełnosprawnych oraz członkami Stowarzyszenia PSOUU do Warsztatów Terapii Zajęciowej przy al. Niepodległości 2, została zaproszona Naczelnik Wydziału Świadczeń Społecznych Pani Barbara Kłeczek.
Pani Naczelnik spotkała się z nami, by wyjaśnić zasady przyznawania świadczeń i zasiłków pielęgnacyjnych na osoby niepełnosprawne oraz niejasności wynikające z ostatnich, nadchodzących zmian ustawowych w tym sektorze prawnym. Ponadto Pani Barbara Kłeczek bardzo wnikliwie zajęła się rozwiązywaniem problemów świadczeń pielęgnacyjnych poszczególnych przypadków osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Zapewniła nas szczerze o dalszej współpracy, udzieliła wielu merytorycznie cennych i pomocnych wskazówek, rozjaśniając nieco gąszcz administracyjnych przepisów rodzinom i opiekunom niepełnosprawnych. Mamy szczerą nadzieję na dalsze konstruktywne i pomocne spotkania z Panią Naczelnik.

oprac.i foto.kinga.wilgosiewicz








OGÓLNE ZASADY PRZYZNAWANIA ŚWIADCZEŃ PIELĘGNACYJNYCH.

Kiedy przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, a kiedy świadczenie pielęgnacyjne.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. A zatem do zasiłku pielęgnacyjnego uprawnieni są:

•niepełnosprawne dziecko,
•osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
•osoba, która ukończyła 75 lat,
•osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Miesięczna kwota zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł.

Natomiast świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu zrezygnowania z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem. Uprawnieni są matka lub ojciec, a także opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się:

•orzeczeniem o niepełnosprawności z koniecznością stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby,
•orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzymają osoby sprawujące opiekę, jeżeli mają prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, renty socjalnej, emerytury lub renty, wymagające opieki dziecko, jeżeli przez co najmniej 5 dni w tygodniu przebywa w placówce zapewniającej całodobową opiekę oraz osoba sprawująca opiekę, jeżeli ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko.
Kwota świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 520 zł.

Pomocne źródła:
www.spes.org.pl
http://hrstandard.pl/2010/01/13/swiadczenia-pielegnacyjne-rozszerzenie-kregu-uprawnionych/
http://forumprawne.org/prawo-rodzinne-opiekuncze/184971-swiadczenie-pielegnacyjne.html
http://zasilki.wieszjak.pl/zasilek-pielegnacyjny/86235,Kto-ma-prawo-do-zasilku-pielegnacyjnego-.html

Państwo coraz mniej opiekuńcze.
Po ostatniej nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych coraz mniej osób otrzyma świadczenie pielęgnacyjne.

Na publikację w Dzienniku ustaw czeka ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zasadniczo zmienione przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2012 r., jednak jeszcze w tym roku zaczną obowiązywać zmienione zasady ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego
.

Osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności nie dostanie świadczenia
Generalnie, zgodnie z nowymi zasadami zmniejszy się krąg osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Po zmianie osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności - inna niż ojciec lub matka dziecka - mimo ciążącego na niej obowiązku alimentacyjnego nie otrzyma świadczenia alimentacyjnego na swego podopiecznego, ponieważ sama nie jest w stanie podjąć się samodzielnej i pełnej opieki nad tą osobą. Zmiana ta ma doprowadzić do wykluczenia fikcyjnego pobierania świadczenia pielęgnacyjnego przez dalszych członków rodziny, którzy de facto nie są w stanie sprawować opieki nad osobą niepełnosprawną.

Małżonek nie otrzyma świadczenia na niepełnosprawnego współmałżonka
Po zmianie na świadczenie alimentacyjne nie będzie mogła też liczyć osoba sprawująca opiekę nad niepełnosprawnym, który:

- ma ustalone prawo do renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego (czyli emerytury albo renty z ZUS lub KRUS),
- ma małżonka, chyba że małżonek orzeczony ma znaczny stopień niepełnosprawności.

Ubiegająca się o świadczenie osoba sprawująca opiekę nad osobą niepełnosprawną nie otrzyma go także w przypadku gdy ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inną osobę w rodzinie lub poza rodziną. Nie jest istotne czy je pobiera - wystarczy, że prawo do niego zostało mu przyznane. W praktyce zatem jeden opiekun będzie mógł pobierać jedynie jedno świadczenie pielęgnacyjne na jednego niepełnosprawnego, którym się opiekuje, nawet jeśli faktycznie pod opieką ma kilku podopiecznych.

Obecnie osoby pobierające rentę rodziną, przyznawaną w myśl art. 95 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, w przypadku zbiegu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych mają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

W myśl powyższego przepisu osoba uprawniona do kilku świadczeń emerytalno-rentowych może wybrać świadczenie, które chce pobierać, z reguły jest to świadczenie wyższe. Zdarza się więc, że osoba mająca prawo do emerytury lub renty pobiera wyższą rentę rodzinną po zmarłym małżonku. To stwarza sytuację, zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, że osoba pobierająca rentę lub emeryturę nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, a osoba mająca prawo do emerytury lub renty wybierająca po zmarłym małżonku wyższą rentę rodzinną ze świadczenia pielęgnacyjnego może korzystać. Wprowadzenie powyższej zmiany ujednolica - niestety niekorzystnie - sytuację prawną tych osób.

źródło: http://www.rp.pl/artykul/211953,719520-Kto-otrzyma-swiadczenie-alimentacyjne-po-zmianie-przepisow.html


zobacz też: Osoba, która pobiera świadczenie pielęgnacyjne, może w przyszłości nie dostać renty - http://www.rp.pl/artykul/211953,599811-Zamknieta-droga-do-renty.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz