piątek, 7 października 2011

"NA LUDOWO" - REAKTYWACJA TRENDÓW CEPELIOWSKICH W WARSZTATACH TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Wyjątkowej urody wytwory rękodzieła artystycznego powstają w pracowniach Warsztatów Terapii Zajęciowej przy alei Niepodległości 2 w Tarnobrzegu. Instruktorki oraz uczestnicy zainspirowani motywami sztuki ludowej, zastosowali technikę de coupage, osiągając w ten sposób wyjątkowo efektowne i odświeżające estetycznie rezultaty.

Sztuka jest ważnym elementem procesu rewalidacyjnego, sprzyja ogólnemu rozwojowi osób upośledzonych, ich integracji, usprawnianiu funkcji psychicznych i fizycznych, łagodzeniu napięcia osób nadpobudliwych i pobudzaniu do działania osób apatycznych. Poprzez sztukę uczestnik poznaje wartości kulturowe regionu, aktywizuje wrażliwość i wyobraźnię. Sztuka otwiera psychikę osoby upośledzonej umysłowo na wrażenia słuchowe i wzrokowe, prowokuje do marzeń i skupienia uwagi.
Dla osób, których ograniczone zdolności językowe nie pozwalają na relacjonowanie innym swoich przeżyć, wyrazić je mogą poprzez sztukę. Sztuka może im pomóc w lepszym poznaniu i określaniu siebie i swoich emocji, a także stać się głównym środkiem ekspresji emocjonalnej. Na co często brakuje słów, pozwala wyrazić sztuka. W procesie twórczej aktywności może uczestniczyć każdy niezależnie od sprawności intelektualnej i nasilenia zaburzeń emocjonalnych.
Tworzyć może każdy, gdyż każdy nosi w sobie uczucia, emocje, doświadczenia, które może twórczo, w dostępnej mu formie wyrazić. Każdy bowiem posiada psychiczną potrzebę wyrażania siebie.

oprac.foto.kinga.wilgosiewicz









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz