niedziela, 15 maja 2011

RUSZA CYKL SPOTKAŃ TERAPEUTYCZNO - FILMOWYCH W WTZ TARNOBRZEG.

W piątek 13 - ego maja 2011 ruszył w WTZ Tarnobrzeg cykl spotkań filmoterapeutycznych, prowadzony przez pracownika kulturalno - oświatowego Kingę Wilgosiewicz. Uczestnicy WTZ mieli przyjemność obejrzeć fabularną adaptację Tima Burtona (przyp. autor: "Edward Nożycoręki", "Batman"), będący wariacją jednej z najsłynniejszych książek Lewisa Carrolla: "Alice in Wonderland" oraz "Through the Looking-Glass and What Alice Found There".("Alicja w Krainie Czarów", "Alicja po drugiej stronie lustra").
Oprócz fenomenalnej scenografii, kostiumów oraz charakteryzacji możemy podziwiać śmietankę najciekawszych amerykańskich gwiazd: w roli Szalonego Kapelusznika Johnny Depp, Czerwonej Królowej - Helena Bonham Carter (żona Tima Burtona), Białej Królowej - Anne Hathaway, a w roli Alice - australijska aktorka polskiego pochodzenia Mia Wasikowski.
Dopiero od niedawna kino na serio wykorzystywane jest w psychoterapii. Pomaga dotrzeć do ukrytych emocji, inspiruje do zmian, daje nadzieję, rozwija samoświadomość, pozwala z dystansu spojrzeć na nasze problemy.
Filmy pomagają odnaleźć wzorce, nadzieję, inspirację, podsuwają nowe rozwiązania starych problemów.
Są skuteczne w terapii, bo działają przede wszystkim poprzez emocje, a nie intelekt. Podobnie jak sny umożliwiają dotarcie do nieuświadomionych pragnień, potrzeb i wydobycie ich na światło dzienne. Często zdarza się, że ludzie, którzy w życiu nie uronili ani jednej łzy, nawet w sytuacjach naprawdę dramatycznych, płaczą na filmach. Rozmowa na tematy trudne dla pacjenta bywa łatwiejsza, gdy na początek dyskusja dotyczy fikcyjnej ekranowej postaci przeżywającej podobne emocje.
Znana amerykańska filmoterapeutka Birgit Woltz, autorka publikacji „The Cinema Therapy Workbook: A Self-Help Guide to Using Movies for Healing and Growth”, uważa, że nie zawsze kino musi korespondować z naszą sytuacją. Czasem, gdy jesteśmy skupieni na przytłaczających nas problemach, lepiej włączyć dobrą komedię, by złapać dystans i spojrzeć na sprawy, z którymi się mierzymy, w nowy, świeży sposób. Jej zdaniem pacjenci mający zablokowane emocje nie muszą szukać na ekranie swojego lustrzanego odbicia. Czasem wystarczy film, który po prostu pobudzi ich do płaczu, uwalniając w ten sposób głęboko ukryty smutek, gniew czy żal.

foto i oprac.kinga.wilgosiewicz


Johnny Depp jako Mad Hatter(Szalony Kapelusznik) oraz Mia Wasikowski jako Alice.


Asia i Kasia Magnowskie oraz Ania Walska.

Paweł Suszek.

Lesio Michalski,Andrzej Kaczmarski,Monika Barszcz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz