niedziela, 3 października 2010

PREZES ZARZĄDU GŁÓWNEGO POLSKIEGO STOWARZYSZENIA OSÓB Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM - PANI KRYSTYNA MRUGALSKA

Krystyna Mrugalska, Jurand Lubas, Przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzeg, Zofia Trochimowicz - Warga, Prezes Głóny Zarządu PSOUU, wtz tarnobrzeg, wtztarnobrzeg.blogspot.com, Wręczenie Orderu Uśmiechu Prezes Zarządu Głównego PSOUU Pani Krystynie Mrugalskiej.
Wręczenie Orderu Uśmiechu Prezes Zarządu Głównego PSOUU Pani Krystynie Mrugalskiej.


Już nie jest oficjalnie Prezesem Stowarzyszenia, a mimo wszystko jeździ po całej Polsce i dogląda jak funkcjonują Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i wpiera nas swoim ciepłem oraz troskliwością i pomocną dłonią. Mowa o Krystynie Mrugalskiej, która w minionym tygodniu pojawiła się w Tarnobrzegu. - To osoba o wielkim sercu, która jeśli tylko mogła, to pomagała, nawet jeśli pod jej nogi spadały kłody - walczyła dalej. Jest to cecha niezwykle ważna w naszej działalności - mówi Przewodnicząca tarnobrzeskiego Koła PSOUU Zofia Trochimowicz - Warga. Odwiedzając nas w maju, w dalszym ciągu wspomaga nasze WTZ, będąc w ciągłym kontakcie, czego dowodem jest fakt, iż w obliczu powodzi wsparła nas finansowo przekazując pokaźną kwotę na rzecz powodzian, za co jesteśmy jej ogromnie wdzięczni.

Obowiązkowo honorowa Prezes PSOUU obejrzała wszystkie pracownie Warsztatów
Terapii Zajęciowej oraz Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego. Rozmawiała z każdym pracownikiem, pytając o trudy zawodowe, a także o wszelkie czynności wykonywane w danym pomieszczeniu. Zaciekawiona kwestiami związanymi z rehabilitacją ruchową, przyglądała się łóżku do terapii wodnej, czy nowoczesnej sali doświadczania świata.
W między czasie Kierownik Warsztatu - Zofia Warga oraz Dyrektor Ośrodka - Teresa Konieczna, podejmowały dyskusje dotyczące przyszłości rehabilitacji społecznej oraz zawodowej osób niepełnosprawnych.

Krystyna Mrugalska pracę zawodowa rozpoczęła w 1958 roku jako nauczycielka w Szkole Muzycznej oraz w Zakładzie dla Dzieci Niewidomych w Laskach.
Od 1963 roku - trzy lata po urodzeniu syna Grzesia z głęboka, wieloraką niepełnosprawnością, rozpoczęła działalność zawodową w dziedzinie rehabilitacji osób z upośledzeniem umysłowym, a od 1964 roku - działalność społeczną w powstałym w tym czasie ruchu rodziców osób z upośledzeniem umysłowym przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. W 1991 roku doprowadziła do powstania i zarejestrowania Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym; od początku pełniła funkcję Prezesa Zarządu głównego PSOUU.
Jest autorką koncepcji i organizatorką form wczesnej interwencji(od 1976 roku), Przewodniczącą Zarządu Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych oraz Rady Działalności Pożytku Publicznego, Honorową Prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Jej osobowość to wzór dla młodego pokolenia, ale czy ktoś potrafi tę osobowość zastąpić w przyszłości to duży znak zapytania.

Opracowanie Kinga Wiesława Wilgosiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz